Dla klientów biznesowych świadczymy usługi monitorowania aktywności szkodników zgodne z systemem HACCP oraz zasadami GMP/GHP, prowadzimy dokumentację zgodną ze standardami bezpieczeństwa żywności takimi jak IFS czy BRC oraz innymi standardami zarządzania jakością. Zajmujemy się wdrażaniem programu profilaktyki i zwalczania szkodników naszymi klientami są m.in.
Współprace w zakresie zabezpieczenia obiektu przed szkodnikami rozpoczynamy od poznania oczekiwań klienta oraz zapoznania się z procesem produkcyjnym odbywającym się w zakładzie. Zapewniamy bezpłatny audyt zerowy, w którym dokonujemy analizy ryzyka szkodników sanitarnych mogących wpłynąć na jakość produktu lub świadczonych usług. Wskazujemy na potencjalne drogi przedostawania się gryzoni, owadów latających, biegających oraz ptaków na teren zakładu lub do wnętrza obiektów. Na podstawie przeprowadzonej analizy przystępujemy do montażu urządzeń służących do monitorowania aktywności szkodników oraz określamy progi szkodliwości dla wybranych szkodników. W zależności od charakteru prowadzonej działalności określamy harmonogram wizyt oraz czynności przeprowadzanych w ramach kontroli obecności szkodników. Każda wizyta związana jest z przeglądem urządzeń służących do monitorowania aktywności szkodników oraz sporządzeniem raportu z przeprowadzonych czynności. W przypadku przekroczenia progu szkodliwości w zakładzie zlecamy oraz wdrażamy działania korygujące oraz naprawcze.
Stała współpraca z firmą DDD gwarantuje szybką reakcję oraz natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do eliminacji występującego problemu ze szkodnikami. Wdrożony program profilaktyki i zwalczania szkodników oparty na stałej współpracy jest również zdecydowanie korzystniejszy finansowo niż przeprowadzenie szeregu akcji doraźnych z zakresu deratyzacji czy dezynsekcji. Współpraca z firmą DDD to również spełnienie wymagań GMP/GHP, a także gwarancja pozytywnego przejścia kontroli organów nadzorujących, kontrahentów czy audytów zewnętrznych. Dobra praktyka higieniczna (GHP) składa się z szeregu elementów, w tym m.in. z kontroli obecności szkodników, dlatego warto zaufać specjalistom w tej dziedzinie i oddać nadzór nad szkodnikami profesjonalnej firmie.
HACCP – jest to system bezpieczeństwa żywności, którego celem jest identyfikacja zagrożeń (mikrobiologicznych, chemiczny, fizycznych) oraz opracowanie skali zagrożenia występujących na każdym etapie produkcji i dystrybucji produktów żywnościowych. Podstawą prawną regulującą obowiązek wdrożenia HACCP jest: rozporządzenie 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych oraz ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
GMP (dobra praktyka produkcyjna) – określa zbiór zasad wdrożonych w zakładzie produkcyjnym mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa oferowanego produktu (wyrobu gotowego).
GHP (dobra praktyka higieniczna) - zbiór czynności, które muszą zostać wykonane oraz warunki higieniczne, które muszą zostać spełnione i objęte nadzorem na każdym etapie produkcji lub dystrybucji wyrobu gotowego, by zagwarantować bezpieczeństwo żywności.
IFS (international food standard) – jest to międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności stworzony w 2002 r. przez zrzeszenie niemieckich przedstawicieli handlu detalicznego. IFS jest standardem uznawanym w całej Europie Zachodniej, poza Wielką Brytanią gdzie powszechny jest standard BRC. Celem standardu IFS jest minimalizacja ryzyka bezpieczeństwa żywności w obszarze współpracy producentów żywności z sieciami handlowymi.
BRC – międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności wymagany przy współpracy producentów z brytyjskimi sieciami handlowymi.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 516 601 611 lub e-mailowego biznes@pestisddd.pl
Umów się na bezpłatną wizytę, podczas której przedstawimy szczegółową ofertę.
Działamy na terenie całego wojewódzka Mazowieckiego, Podlaskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego.
Obiekty powyżej 1000 m2 - działamy na terenie całej Polski.