Zauważyłeś w swoim otoczeniu zwiększoną ilość os lub szerszeni a może ich gniazdo? Zajmujemy się usuwanie gniazd os oraz szerszeni na terenie całego województwa Mazowieckiego. Przeprowadzimy skuteczną akcję usuwania gniazda os lub szerszeni w celu eliminacji zagrożenia dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeśli masz problem z osami lub szerszeniami, skontaktuj się z nami. Co zapewniamy ? Gwarancję skuteczności wykonywanych zabiegów oraz profesjonalne podejście.
Zajmujemy się zwalczaniem os i szerszeni na terenie: Warszawa, Ciechanów, Jabłonna, Janki, Kobyłka, Konstancin Jeziorna, Legionowo, Łochów, Łomianki, Maków Mazowiecki, Marki, Mińsk Mazowiecki, Nadarzyn, Nasielsk, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Ostrów Mazowiecka, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pomiechówek, Pruszków, Przasnysz, Pułtusk, Płońsk, Radzymin, Raszyn, Serock, Sokołów Podlaski, Sulejówek, Wołomin, Węgrów, Wyszków, Zambrów, Zielonka, Ząbki
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 516 601 611 lub e-mailowego: biuro@pestisDDD.pl
Osy – gatunek błonkówki z rodziny osowatych. W Europie powszechnie występuje od kwietnia do października. Podstawowym pokarmem os jest nektar kwiatowy oraz owoce. Często możemy je zaobserwować wokół odkrytych słodkich produktów. Osa w odróżnieniu od pszczoły potrafi żądlić wielokrotnie. Długość jej ciała oscyluje od 10mm w przypadku robotnic do nawet 18 mm w przypadku królowych gniazda.
Szerszenie – gatunek owada z rodziny osowatych. Podobnie jak w przypadku os występują od kwietnia do października. Długość ciała szerszenia jest znacznie większa niż w przypadku os, mianowicie w przypadku robotnic jest to 18 mm, zaś w przypadku królowych nawet 35 mm. Ich podstawowym pożywieniem są m.in. owady z rzędu muchówek. Zdarza się, że atakują również pożyteczne pszczoły.
Największe zagrożenie związane z użądleniem osy lub szerszenia jest związane z reakcją alergiczną, czyli wstrząsem anafilaktycznym, który może spotkać dziecko lub osobę dorosłą. Zwłaszcza niebezpieczne są użądlenia w okolicy twarzy oraz szyi. Jad szerszeni zawiera w swoim składzie więcej toksyn niż jad osy oraz użądlenie jest bardziej bolesne z powodu dłuższego i bardziej penetrującego żądła tych owadów. Zarówno osy jak i szerszenie coraz częściej możemy spotkać w środowisku zurbanizowanym, gdzie ich obecność budzi niepokój mieszkańców. Szerszenie są z natury mniej agresywne od os, jednakże zbliżenie się do ich gniazda może spowodować wiele bolesnych użądleń. W przypadku sytuacji, w której użądlenie owadów spowoduje reakcję anafilaktyczną należy jak najszybciej podać adrenalinę, inaczej reakcja może spowodować uduszenie. Pojedyncza dawka jadu wstrzykiwanego przez szerszenie to zaledwie 0,2 mg.
Gniazdo – owady z rodziny osowatych najczęściej zakładają gniazda w ziemi, na poddaszach, szczelinach oraz szparach w murze, dziuplach, na gałęziach drzew oraz krzewów . Coraz częściej zdarza się, że owady te zakładają gniazda w bliskiej odległości od ludzi, co sprawia ich nie pokój oraz naraża na niebezpieczeństwo użądlenia.
Usuwanie fizyczne gniazda – polega na jego zlokalizowaniu oraz fizycznym zdjęciu i przeniesieniu na obszary niezagrażające ludziom np. las. Usuwanie gniazda powinno odbywać się przez przeszkolony personel, wyposażony w odpowiedni sprzęt oraz odzież ochronną. Zdecydowanie odradzamy usuwania gniazda na własną rękę, ponieważ nieumiejętne usuwanie gniazda os lub szerszeni oraz brak specjalistycznej odzieży może spowodować setki użądleń. W miejscu, w którym ulokowane było gniazdo warto również wykonać specjalistyczny oprysk odstraszający owady do powrotu w to miejsce.
Zatruwanie gniazda – w przypadku gdy gniazdo znajduje się w miejscu trudno dostępnym jak podbitka dachowa lub duża wysokość, skuteczną metodą pozbycia się os lub szerszeni będzie zatrucie gniazda poprzez oprysk środkami biobójczymi. Ważne, by podczas wykonywania tej czynności nie było postronnych osób lub blisko przebywających zwierząt, tak by nie narażać ich na ataki owadów.